Už před týdnem jsem se poprvé seznámil s Jamesovými rodiči. James mě k nim pozval na večeři. Oba jsou ve věku mých rodičů. Matka Maruška je z Čech a otec Andy je Australan, ale původem Řek. Žijí v typickém queensladském domku, takže rozlehlý dům plný ozdob ze dřeva s velikou verandou. Téměř všechny domy jsou stavěné od prvního patra, takže v prvním patře najdeme nejdůležitější místnosti, jako je obývák, kuchyň, ložnice a pracovna. V přízemí je třeba ložnice dětí nebo ložnice pro hosty a také dílna či garáž. V domě najdete i kino a rozlehlou místnost pro párty, ale ještě nedodělanou, a na zahradě tenisový kurt. Návštěva byla pro mě dost zmatená, protože jsme se celou dobu bavili anglicky, ale když jsme si s Maruškou sedli stranou, bavili jsme se česky. Maruška se do Austrálie dostala jako emigrantka v roce 1969, protože její otec byl farmář a přišel o svůj statek. Tehdy jí bylo čtrnáct let. Nejprve bydlela v Syngapuru pak v Sydney, ale protože chtěla být letuškou, musela se přesunout do Brisbane, což se ukázalo jako dobrý nápad, protože si tam našla Andyho. Oba mají tři děti. Nikolku, ta je nejstarší a už je vdaná s Chritianem a mají dvě děti, pak Jimiho a Michala. Maruška byla evidentně ráda, že si mohla popovídat česky, a já jsem byl neskonale šťastný za první pořádné jídlo v Austrálii. A když mě i s PaKem pozvala na víkend u moře, samozřejmě jsem neodmítl.
![]() |
U tety Zdeny |
Cesta na pláž trvá asi čtvrt hodiny, když se jde podél moře. Střídá se tu kamenná pláž s písečnou. Mezi kameny objevujeme skupiny krabů a dokonce i jednoho hada, ale to mi nepřijde až tak krásné. Na páži už je několik surfařů, takže máme inspiraci. Dlouho nečekáme a vrháme se do vln. Vždycky když jsem někde viděl surfaře, říkal jsem si, co je na tom těžkého, vždyť to musí být jako snowboard. Není! Je to úplně něco jiného. V podstatě se na to prkno nedokážu ani posadit, nebo jen na chvíli. Další veliký problém je, že prkno dost klouže. Takže když už se zdá, že bych mohl chytit vlnu, prkno se pode mnou posune a já se válím v kotrmelcích. Vlastně jsem docela rád, že jsem si prvně nezaplatil surfařský víkend ve škole, protože si myslím, že tohle chce cvik a hodiny trénování. Máme sebou dva typy surfů. Bodysurf a normální surf. Asi všichni víte, jak vypadá normální surf, ale body surf je jen krátké prkno z pórovitého materiálu, na kterém se jen leží. Dobré je mít ploutve, ale ty my nemáme. Jenže jsme šikovní, a tak se nám asi po hodině tréninku podaří chytit vlnu. Nikdy jsem si nevšiml, jaké je to zrychlení, a adrenalin, který dostáváte do těla ve chvíli, když vás vlna nese, je srovnatelný s lyžováním. A jelikož se mi topořilo poprvé, tak rozhodně větší. Když už něco umíme, je čas na focení a na radovánky v písku. PaKo si staví tunel a já jen tak relaxuji. Při dalším pilném meningu zjišťuji, že jsem si prknem rozedřeného břicha, takže je asi čas jít domů.
Asi se mi nikdo nebude divit, když řeknu, že jsem po tomhle zážitku ještě bez problému usnul. Můj druhý budíček už byl výrazně v lepší hodinu, takže jsem mohl bez váhání vyrazit z postele a jít snídat. Maruška nám večer slíbila australskou snídani, takže jsem dost zvědavý, co mě dole čeká. K mému překvapení nic, jen PaKo s úsměvem na tváři mi vysvětluje, že Maruška je ve městě a že snídani si mám pomocí mléka, cukru, banánu a biscuits vytvořit sám. Biscuits jsou takové slisované cereálie, které když dáte do mléka, nabobtnají a ve spojení s cukrem a banánem udělají výživnou a chuťově vynikající snídani. Není třeba přemýšlet nad tím, kde dodanou energii spálit.
Cesta na pláž ubíhá rychleji, než se může zdát. Je to nejspíš tím, že se těšíme, až uplatníme naše drobné zkušenosti ze včera. Je taky potřeba udělat pár fotek, pokročit ve znalostech a užít si co nejvíc vln. I když vlny vypadají dobře, dokonce jsou větší než včera, mé tělo při prvním kontaktu s prknem začíná stávkovat. Ruce necítím a drobné odřeniny břicha se slanou vodou dávají znát, že se plány dnešního odpoledne začínají hroutit. Jenže to nejde. Kolikrát se ještě dostanu do podobné situace a vyzkouším si tenhle pro mě nový sport? Musím vydržet. Postupně mě však odhodlání začíná opouštět a já cítím jen bolest. Navíc vlny jsou moc veliké, takže nemůžu mnohdy ani opustit břeh a dostat se do vzdálenosti kde bych mohl vlnu chytit. Nezbývá než vzít foťák a udělat PaKovi pár pěkných snímků, kterak se učí. K mému štěstí máme dnes jen málo času, protože cestou domů nám chce Maruška ukázat kus australské přírody.
Maruška nás veze do Glass House Mountains. Asi nejlepší místo, odkud můžeme celou scenérii sledovat, je malá rozhledna na vyvýšené plošině ve vnitrozemí. Glass House Mountains je několik kopců. Nejvyšší z nich, Mt Beerwah, se tyčí do výšky 556m.n.m. Což asi pět kilometrů od pobřeží je poněkud znát. Pohoří obklopuje les, který pokrývá 23.000 hektrů. První, kdo se mohl radovat z pohledu na tohle unikátní dílo přírody, byl kapitán James Cook, který v roce 1770 Glass House Mountains viděl jako první část Austrálie. Jeho loď přijížděla kolem poledne, slunko se odráželo od ostrých vrcholků kopců, a tak dostaly svůj název Skleněné Domy. Ještě před příjezdem kapitána Cooka mělo pohoří funkci posvátného místa, kde sídlí duchové. V to věřili místní obyvatelé. Dodnes se nesmí na kopce vystoupit, protože by to bylo porušení aboriginské kultury, ale při pohledu na špičaté vrcholky zarůstajících kopců takové ambice ani nemám. Dnes už mám jen plán nastoupit do auta a jet přímo domů do postele. Musím říci, že jsem si tenhle víkend opravdu užil a díky Marušce jsem si připadal jako milionář na dovolené na Kanárech.
Žádné komentáře:
Okomentovat